Október 1-én, szombat délután mintegy száz érdekvédelmi és civil szervezet (köztük a nyugdíjasok szervezetei is) által támogatott szakszervezeti demonstráció zajlott le a Parlament előtt. 14 óra után, kevéssel a rendezvény kezdetekor a sajtó jelenlevő tudósítói már 60 ezer ember részvételéről tudósítottak. A fővárosíakon kívül a vidékiek is megjelentek. A felmérések szerint ők több mint száz autóbusszal, vonattal érkeztek a helyszínre.
A szónokok a szakszervezetek, civil szervezetek képviselői voltak. Beszédeikben a kormány politikája, elsősorban az új adó- és nyugdíjrendszer és a készülő új Munka törvénykönyve ellen tiltakoztak. A nyugdíjasok nevében Hegyesiné Orsós Éva, a Nyugdíjas Klubok és Idősek "Életet az Éveknek" Országos Szövetsége elnökasszonya kért szót. Beszédében a nyugdíjasok szolidaritásáról biztosította az aktív korúakat.
A felszólalások végén a hallgatóság többször is hangosan követelte Orbán Viktor miniszterelnök távozását, illetve ilyen tartalmú táblákat tartottak a magasba.
Hegyesiné Orsós Éva beszéde az alábbiakban olvasható:
Tisztelt Tüntetők! Aktív korúak és nyugdíjasok!
A Nyugdíjasok Országos Képviselete 41 tagszervezetével, több mint egymillió tagjával, 21 éves fennállása alatt első ízben csatlakozott tömegdemonstrációhoz. Erre éppen október 1-én került sor az Idősek Világnapján. Éljenek az idősek!
Nem volt könnyű meghozni ezt a döntést. Először egy évvel ezelőtt gondoltunk arra, hogy meg kellene szólalni. Akkor, amikor nem a törvényben meghatározott mértékben emelték a nyugdíjat. Azután akkor, amikor folyamatosan vezető fideszes politikusok szájából az időseket megalázó, méltatlan kijelentések hangzottak el. Pedig tudtuk, nem vagyunk „nyuggerek”! Majd jött az érvelés, hogy a közép generációkhoz tartozóknak azért kell több szavazati jogot kapni, mert ők viszi a vállukon az ország terhét. és nehogy már az idősek határozzák meg, mi történik ebben az országban.
Akkor még levelet írtunk. A válasz a régi panaszirodák válaszához hasonlított.
Kettő nappal ezelőtt megalakult az Idősügyi Tanács. Úgy gondoljuk, hogy a miniszterelnök által elmondott szavak a generációk közötti szolidaritásról, az együttműködésről elhiteltelenedett, ha az elmúlt egy év történéséire, ezekre a megalázó szavakra egyetlen egy bocsánat kérő szó nem hangzott el. Arról pedig ne is beszéljünk, hogy a 12 fős testületben egyetlen hely jutott az idősek társadalmi szervezetének. A viszonylag kis létszámú polgári idősek kapták ezt a helyet.
Két jó okunk volt arra, hogy csatlakozzunk ehhez a demonstrációhoz. Az első: szolidaritást akarunk vállalni az aktív korúakkal. Ne hagyjuk, hogy a generációkat egymással szembe állítsák. Időseket, közép generációhoz tartozókat, fiatalokat. Mert mi tudjuk, hogy nagyszülőkről, szülőkről és unokákról van szó. Tudjuk, hogy a nagyszülők első helyen nem saját magukért aggódnak, hanem gyermekeikért és unokáikért. Mivel nekik sem mindegy, hogy gyermekeik találnak-e munkát, ki tudják-e fizetni a hiteleket és ha megszerezték az egyetemi, főiskolai diplomát, vagy bármilyen más szakmára jogosító diplomát, akkor találnak-e ezzel itthon Magyarországon munkalehetőséget. Nem büntetni kell azokat, akik külföldre mennek dolgozni és hátrahagyják szüleiket, nagyszüleiket, barátaikat, hanem olyan munkalehetőséget kell teremteni, olyan munkafeltételeket, amely alkalmassá teszi őket arra, hogy elvégezzék azt a feladatot, amire diák éveikben vállalkoztak. Ha lesznek ilyen munkahelyek, ahogy ezt igérték, itthon fognak maradni az egészségügyi dolgozók és akkor majd lesznek olyanok, akik szükség esetén bennünket el fognak látni.
Szolidaritást vállalunk az aktív korú munkavállalókkal azért is, mert többségünket már nem fenyegethetnek meg azzal, hogy holnap nem jöhetsz be a munkahelyedre, ha részt veszel a demonstráción. Tudjatok róla, hogy ha holnap nem jöhettek el, mi nyugdíjasok itt leszünk. Sajnáljuk, hogy ugyanezt nem tettük meg akkor, amikor a magánnyugdíj pénztárakat szétverték, és sokan csak azért nem mertek benn maradni, mert féltették a munkahelyüket.
Azt mondtam nektek, hogy két okunk is volt arra, hogy ide eljőjjünk. Az egyik a szolidaritás veletek, aktívakért. De van egy másik okunk is. Azért mert eljött az ideje, hogy mi, idősek, nyugdíjasok magunkért is kiálljunk. Az idősek számára az egyik legfontosabb érték a kiszámíthatóság, a biztonság. Az idősek ugyanis helyzetüknél fogva már csak alig, vagy egyáltalán nem tudnak, nem képesek a változásokhoz igazodni. Legfőbb anyagi forrásuk a nyugdíj. Ezért érint bennünket olyan érzékenyen, amikor arról beszélnek, hogy átalakítják ezt a rendszert, ami az esetek többségében azt jelenti, hogy megszerzett juttatásunk, egyetlen biztonsági forrásunk csökkenni fog. Mi már nem tudunk munkát vállalni részben korunk, részben egészségi állapotunk miatt, részben pedig azért, mert munkahelyet a fiatalabbak sem találnak. A nyugdíjasok már bőven kivették a részüket az államadósság csökkentéséből. Aránytalanul magas részeket vállaltak.
Tisztelt nyugdíjas társaim! Hadd szóljak most hozzátok. Tudom, hogy sokan itt vagytok. Ne hagyjuk, hogy az intézkedések szembe állítsanak különböző nyugdíjas csoportokat egymással. Tudjuk, hogy a nyugdíjak kétharmada 90 ezer Ft alatti. Közöttetek is sok olyan van, akinek 30-40 éves szolgálati ideje van ilyen kis összegű nyugdíj mellett. De azok, akiknek a nyugdíja magasabb, ezt járulék fizetéssel szerezték meg. Az alacsony nyugdíjasokkal való szolidaritás szól arról, amikor az Idősügyi Tanácsban a megelőző években kértük, hogy korrigálják a legalacsonyabb nyugdíjasok nyugdíját. Azok pedig, akik szolgálati nyugdíjasok, korengedményes nyugdíjasok, korkedvezményes nyugdíjasok a hatályos jogszabályoknak megfelelően mentek el nyugdíjba. Nem csalók! Nem ingyenélők! Sok esetben mögöttük is hosszú szolgálati idők állnak. Csak éppen a nyugdíjkorhatárhoz közel állókat így építette le a munkáltató, s közben befizette utánuk a nyugdíjjárulékot. Ha megszüntetik, ha átalakítják a nyugdíjukat, nem csak egyetlen ember élete mehet tönkre, hanem érinteni fogja a családját is. A rokkant nyugdíjasok sem csalók. Tessék megnézni a magyarországi statisztikákat. Lehet látni, hogy milyen a magyar emberek egészségi állapota. Rossz. Senki ne értse félre. Nem a változatlanság mellett szólok. Partnerek vagyunk az átgondolt változtatásnak. Vannak a nyugdíjrendszernek olyan elemei, amelyek megérettek a változtatásra. Az átgondolt jól előkészített változtatásokhoz párbeszéd mellett partnerek vagyunk. Minden ember, a szolgálati nyugdíjban részesülő, a rokkant nyugdíjas abban érdekelt, hogy legyen jó minőségű munkája, ami erkölcsi és anyagi megbecsülést biztosít neki.
Szeretném bejelenteni, hogy az idős szervezetek hamarosan aláírás gyűjtésbe kezdenek a méltó idős korért. Ebben a következőket biztos fogjuk követelni:.
- Nem szabad a szolidaritást és a társadalmi kockázat közösséget megbontani a nyugdíjrendszerrel.
- A rokkantsági, a baleseti rokkantsági nyugdíj, az özvegyi nyugdíj, az árvaellátás és a szülői nyugdíj maradjon az egységes állami nyugdíjrendszerben,
- A korengedményes öregségi nyugdíj és az előrehozott nyugdíj maradjon meg az öregségi nyugdíjrendszerben.
- A már megállapított nyugdíjakhoz visszamenőleges hatállyal ne nyúljanak hozzá.
- Minden, a megállapításkor jogszerűen megállapított nyugdíjat nem átnevezni kell, hanem ugyan úgy emelni, mint a korhatárt betöltött nyugdíjakat.
Tessék tudomásul venni, hogy a nyugdíjrendszer társadalompolitikai kérdés, és nemcsak költségvetési.
Szerzett jogot ne sérts! A már nyugdíjasok tulajdont szereztek járulék fizetéssel. A nyugdíj munkával, járulék fizetéssel szerzett jog és nem a kormány adománya.
Tisztelt nyugdíjasok! A Nyugdíjasok Országos Képviseletében, - ha akik eddig szóltak, kértek valamit- , hadd kérjek én is valamit. Sokat hallottunk az elmult időszakban jó erkölcsről, tisztességről. Itt az ideje, gyakorolják velünk szemben is.
Kommentáld!