Készítette: Nagy-Huszein Tibor
Farkas Sándor úrnak!
Kedves Sándor!
Mindenekelőtt boldog névnapot kívánok Neked! Ezen a napon egészségedre kívánok egy pohár jó magyar bort!
De a politikában nem kellene bort inni, ha vizet prédikálsz, Sándor!
Meglepett, hogy korábbi levelemre nem válaszoltál. Kicsit röstellem is magamat, hogy a Facebookon ismerősömnek jelöltelek, hisz te ezt nem igazoltad vissza. Ezek szerint rosszul emlékszem, mégsem ismerjük egymást? Nem Te lennél az a Farkas Sándor, akivel egyidőben voltunk szövetkezeti elnökök? Lehet, én is öregszem… ez magánügy.
Az azonban nem magánügy, hogy nem válaszoltál arra az ajánlatomra, hogy a közelgő választások előtt mutassuk be a Választóknak, mit gondolnak, terveznek pártjaink a következő évek mezőgazdaságáról. Joguk van tudni, mielőtt eldöntik, kit választanak. Nem engem sértettél meg Sándor, hanem a Választókat.
Szerettem volna elmondani, hogy a Demokratikus Koalíció és a Kormányváltás pártjai olyan mezőgazdaságot képzelnek el,
- amely hozzájárul ahhoz, hogy a vidéken élők is otthon érezzék magukat a szülőföldjükön.
- Olyat, amely méltó versenytársa lesz a tőlünk nyugatabbra működő gazdaságoknak, úgy, mint volt ezelőtt negyedszázaddal, amikor még nem verte szét a magát jobboldalnak nevező politika.
- Olyan mezőgazdaságot, amelyben a falu lakói nem oszlanak urakra és szolgákra, amelyben nem annyit ér az ember, amennyije van, hanem amilyen ember.
- Olyat, amelyben a termelők nem a szomszéd legyőzésével érzik magukat győztesnek, hanem a szomszéddal is összefogva a siker reményében veszik fel a versenyt a holland, német, francia gazdákkal. - Olyan mezőgazdaságot, amelyben a magukat helyben gazdának érzők nem lesznek maguk is a párt-oligarchák szolgái a felülről rájuk telepített integráció jegyében.
-Olyan mezőgazdaságot, amelyben helye van a kicsi, közepes és nagy gazdaságnak, egyéninek, társasnak egyaránt, és a szabályok – jogok és korlátok - egyaránt vonatkoznak minden résztvevőre.
Elmondanám, mit gondolok én és a pártom a földről, a földtulajdonról, bérletről, a birtokméretről, az őstermelésről, az öntözésről, a termelés szervezéséről, a piacokról, a tisztességről.
Szerettem volna Tőled megkérdezni,
- vajon Te nem értesz egyet a saját pártod mezőgazdasági jövőképével, vagy a pártod nem mond igazat? Hiszen a Fidesz azt mondja, a családi gazdaságoké a jövő,Te azonban a részvénytársaságodat fejleszted, növeled, bőven túl azon a méreten, amit a pártod törvényben is megszabott.
- hogy ha a pártod és Te magad is azt hirdeted, hogy a családi gazdaságokra kell építeni a mezőgazdaságot, akkor Te miért növeled a volt tsz-ből átmentett részvénytársaságodat, miért nem osztod azt családi gazdaságokra, legalább azt a részét, amivel nagyobb a most általatok elfogadott törvényben írott felső határnál?
- hogy a földforgalmi törvény elfogadása előtt miért hosszabbítottad meg a még le sem járó bérleti szerződéseket? Csak nem azért, hogy a Te társaságodra ne vonatkozzon az a törvény, melyet Te, mint a Mezőgazdasági Bizottság alelnöke, előterjesztettél és másoknál korábban megismerhettél? Nem érzed-e Te magad is, hogy ez a lépésed jogi értelemben a törvényekbe, morálisan pedig a jó erkölcsbe ütközik?
- Ha szerinted is bőven elég más gazdaságoknak, gazdáknak 1200 hektár föld, akkor Neked és társaságodnak – valamint párttársaidnak - miért kell jóval több ennél? Miért kellett még az államtól is bérelni hozzá? Vagy, ha gazdálkodóként pontosan tudod, miért kell, akkor ezt mások esetében miért nem fogadod el?
- Szerettem volna megbeszélni azt is, hogy mi a véleményed arról a kamaráról, amelynek vezetését az érintett, és kötelezően díjat fizető gazdák és gazdaságok alig 7%-a, a mi megyénkben pedig még ennél is kevesebb, alig 5%-a választott meg és lényegében a Fidesz egyik tagozata lett?
- Mi a véleményed arról, hogy pártod kormánya alig pár héttel a választás előtt ennek a kamarának adta a majdani támogatások elosztásának, a föld vásárlásra jogosultak kiválasztásának jogát is?
- Szerettem volna megbeszélni Veled, emlékszel-e még, mikor szövetkezeti elnökként minden döntésünkben ott élt az a gondosság, hogy a gazdaságunk a falu megélhetéséért is felelős, és ha már nem tudtunk elég munkát adni a tagoknak a mezőgazdaságban, akkor ipart, kereskedelmet, szolgáltatást teremtettünk, hogy lehetőleg mindenkinek legyen munkája? Meg kellene beszélnünk a Választókkal, hogy a családi gazdaság bizony csak a családért érez felelősséget. Ha a falu határában lévő földeket tucatnyi, legfeljebb pár tucatnyi család kezébe adjátok, akkor a földből csak az a néhány család fog megélni, de mi lesz a többiekkel, Sándor?
- Arról is beszélnünk kellene a Választókkal, hogy vajon mit terveztek az alaptörvénybe már beírt integrációs törvényben, és miért nem hoztátok nyilvánosságra a választás előtt legalább a tervezetét?
- Arról is tudhatnának a Választóink, hogy a párod elnöke körül sertepertélő urakra miért vonatkoznak egészen más szabályok, mint a többi polgárra? Miért kaphatott 37 ezer hektár állami földet 50 évre bérbe Nyerges Zsolt, de Flier Tamás, Zászlós Tibor, Horváth László, Dorogi Árpád és mások is egyenként közel tíz ezer, összesen 80 ezer hektárt? Rájuk miért nem vonatkozik még negyven évig az 1200 hektáros birtokméret?
Biztos vagyok abban, hogy a Választóknak is lenne még számos kérdése Hozzád is meg hozzám is. Még egyszer kérem, fontold meg, és álljunk a Választók elé együtt.
Várom a válaszodat. A választás közeleg, egyre kevesebb az idő.
Üdvözlettel: Nagy-Huszein Tibor, a Demokratikus Koalíció Elnökségének tagja, képviselőjelölt
Kommentáld!