ABCÚGEgy kis apróMátyás Győző jegyzete
Nem hiszem, hogy nagyon sok honfitársunk morzsolna el könnyeket amiatt, hogy a Gazdasági Versenyhivatal brutális bírsággal sújtotta a hazai bankokat, kartellezés vétségében elmarasztalva őket. A verdikt szerint az amúgy is az ördöggel cimboráló banki machinátorok, miközben két pofára nyomták be a füstölt tokhalat meg a kaviáros palacsintát, megegyeztek abban, miként fogják még tovább színi a szegény devizahitelesek vérét. Merthogy a végtörlesztés idején megnehezítik nekik a forint hitelre váltást.
Könnyen lehet, hogy pontosan így esett a dolog, és a bírság teljesen korrekt. Vagyis a GVH tökéletesen független, kizárólag a piaci fair play szabályai felett őrködő, és önnön szakmai renoméjára kényes intézményként hozta meg ezt a döntést. Nyilván egy pillanatig sem befolyásolta az illetékeseket, hogy a kormány három év óta tartó propagandaháborújában a bankok kapták meg a főgonosz szerepét. (Amit annál könnyebb volt rájuk osztani, mert néha valóban olybá tűnt, hogy üzleti tisztesség dolgában az albán pilótajáték-szervezők a magyar bankokhoz képest morális héroszok.)
Ahogy nyilván tökéletesen független az unortodoxia keresztes lovagja által megszállt Nemzeti Bank vagy a beolvasztott PSZÁF is. Nem beszélve az éppen a kormány gazdálkodását is ellenőrizni hivatott Állami Számvevőszékről, amelyik a minap páratlanul szép gesztussal tüntette ki Pálgium Pált. Az ékesszóló indoklás szerint többek között azért, mert „elkötelezett támogatója volt az Állami Számvevőszékről szóló törvényi szabályozás megújításának, amely megteremtette a feltételeket a nemzetközi szinten is példamutatóan erős jogosítványokkal rendelkező független szervezet működéséhez.”
Hát ennyit a függetlenségről.
Négymadás karikatúrája (http://negymadar.blog.hu/)
S pontosan ez a baj a GVH hirtelen jött keménykedésével is. Ismétlem: valószínű, hogy a bankok rászolgáltak a méretes sallerre... De azért jobb lett volna, ha a vizsgálat néhány befolyás nélküli középvezető kósza e-mailváltásánál és fülbesúgáson keresztül terjedő „összebeszélésénél” erősebb érveket sorakoztatott volna fel a banki komplott leleplezéséhez. Márpedig, ahogy olvasom az összefoglalót, körülbelül ennyi bizonyíték volt, no meg a „ráutaló magatartás”. Mondom megint: nagy valószínűséggel a bankok mindent megtettek a „kármentés” érdekében, és az egész devizahitelezés ügyében nagyon komoly felelősség terheli őket, de jogállamban azért ezek a bizonyítékok kicsit vékonynak tűnnének.
És jogállamban az sem volna direktíva senki számára, hogy a főnökség berágott egy egész szektorra. Márpedig vagy három éve tapasztaljuk azt, hogy a kormány meg a Fidesz elég komoly elánnal ütik-vágják a lelkiismeretlen, mohó bankokat, ami a lakosság körében kifejezetten komoly népszerűséget hoz számukra. Hát még az, hogy előkapják a kétharmadukat, hogy jól móresre tanítsák ezt a sok szipolygengsztert.
A miniszterelnök például most erőteljesen „sugallja” a Kúriának, hogy a devizahitelesek ügyében hozzon jogegységi döntést. Már csak azért, hogy gatyába lehessen rázni az össze-vissza ítélkező bíróságokat. Nyáron a Kúria még nem sietett kielégíteni a felsőbbség akaratát és nem meszelte el a devizahiteles szerződéseket. Na lett is haddelhadd. Emlékszünk, a Fidesz rögvest azt harsonázta, hogy „a Kúria döntése elfogadhatatlan és felháborító... a döntéssel a bíróság a bankok oldalára állt és cserbenhagyta a devizahiteleseket.”
Úgyhogy a Kúria most majd kétszer meg fogja gondolni ezt a cserbenhagyásosdit.
S mondom mindezt annak tükrében, hogy ha vaskosan leegyszerűsítve nézem az ügyet, akkor ez esetben a kormány álláspontja inkább elfogadható, mint a bankoké. Viszont nem az az állandó erőszakoskodás, zsarolás és az erőfölénnyel való visszaélés. És legkevésbé az, hogy a kormány maga alá gyűri az egykor független intézményeket, és a megfélemlítés eszközeiként használja őket.
Valószínűleg sokan most elégtételt érezve látják, hogy a hatalom miként szívatja meg a bankokat. Csak mintha az nem lenne világos, hogy mindeközben tovább erodálódik a jogállam.
S ha a most kárörvendő polgárnak esetleg az ellene törő állam hatalmaskodásaival szemben kellene védekeznie, nem lesz majd intézmény, amelyik megvédi őt. Sem őt, sem a demokráciát.
Kommentáld!