lászló mezei üzente 5 éve
A fent írt 36 ezer ft ot utolagosan lehet kérni az orvos ha megadta az igazolást ,hová kell az igzolással fordulni?
lászló mezei üzente 5 éve
Utolagosan lehet adóvisszatérítést kérni cukorbetegség esetben, 1992 óta vagyok inzukinos cukorbeteg így dolgoztam még 6 évet akkor nem vették figyelembe mamár 75 évesen szeretném visszamenőleg ezt a kedvezményt igénybe venni.
Szántó Lászlóné üzente 9 éve
Tisztelt dr nő
Három éve 2-es típusú cukor beteg vagyok xultophy degludek inzulin és liraglutid injekció és tabletáka szedek szakorvos szerinti BNO kódom E1190 szeretném kérdezni , hogy ez alapján kérhetek-e adókedvezményt és ha igen akkor hogyan dolgozó nyugdíjas vagyok.
Tisztelettel:Szántóné
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
Kuszák Zoltánné üzente 11 éve
Édesanyám idén tölti a 70.életévét, 2 éve II.tipusú cukorbeteg, szeretnénk érdeklődi, hogy jár e Neki adóvisszatérítés, vagy sem?
A háziorvosától kérheti. e, hogy az igazolást kitöltse a Részére?
Válaszukat előre is megköszönve, tisztelettel
Kuszákné Erzsi
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
horváth A.né üzente 11 éve
Melléklet a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet általi összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételére jogosító igazolás kiállításához
Beteg neve:
Születési név:
Születési hely, idő:
Anyja születési neve:
Lakóhely:
TAJ:
Adóazonosító jele:
Az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátuma:
A súlyos fogyatékosság végleges ideiglenes.*
Ideiglenes igazolás kiállítása esetén az igazolás időbeli hatálya: -tól -ig
Ezen igazolás kiállításának dátuma:
Az igazolást kiállító szakorvos/háziorvos aláírása, pecsétje:
Ez a nyomtatvány van a rendelet mellékletében Ezt kell kitölteni és megőrizni !!
mihály csaba üzente 11 éve
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
Mihály úr.!
Nem tudok róla ,hogy lenne külön nyomtatvány,az orvosnak igazolást kell kiállítani amit nem kell az adóbevalláshoz csatolni csak 5 évig megőrizni.Az igazolás lehet ideiglenes vagy végleges,
Ez szerepeljen az igazoláson: A súlyosan fogyatékos ember személyazonosító adatai, lakóhelye, adóazonosító jele, a szakorvosi dokumentáció kiadásának dátuma, a súlyos fogyatékosság véglegességének vagy ideiglenes jellegének megállapítása, ideiglenes igazolás kiállítása esetén az igazolás hatályának megállapítása, dátuma, a kiállító szakorvos/háziorvos aláírása.
Javasolom elolvasni:"Adókedvezmény súlyosan fogyatékosoknak: fontos információk!"c. blogot amit 2 napja a klubba is feltettem,abban egyértelműbb a megfogalmazás mint itt.
mihály csaba üzente 11 éve
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
Mihály úr!
Az igazolás kiállítására jogosult:"A kedvezmény igénybevételére jogosító, az EüM rendelet mellékletében foglaltaknak megfelelő igazolást a szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa, illetve a szakambulancia vagy szakorvos által készített orvosi dokumentáció alapján a beteg által választott háziorvos állíthatja ki.Ezt írja ön is .Nem értem a kérdést.
Nagy Zsuzsanna üzente 11 éve
mihály csaba üzente 11 éve
2,
HA SZÖVŐDMÉNYES CUKORBETEG VAGY ÉS DOLGOZÓL, AKKOR PEDIG JÁR A MAGASABB BÉRBESOROLÁS ( amit a cég úgyis visszakap az államtól !!! )
HZIORVOSTÓL ILYENKOR A :MELLÉKLET A 49/2009. (XII. 29 ) EüM rendelethez című : AZ ÖSSZEVONT ADÓALAP ADÓJÁT CSÖKKENTŐ KEDVEZMÉNY IGÉNYBEVÉTELÉRE JOGOSÍTÓ IGAZOLÁS kell kérni !!!
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
mihály csaba üzente 11 éve
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
Szvoboda Katalin üzente 11 éve
Kedves Borbála!
Én nem azt mondom, hogy nem kellene itt felhívni a figyelmet, hanem azt hangsúlyoznám, hogy nemcsak cukorbetegeknek jár, és sajnos azok közül se mindenkinek, hanem számtalan egyéb betegség esetében lehet kérni az igazolást az orvostól, hogy igényelni lehessen a visszatérítést. Én azt hiányoltam, hogy előre kellene figyelmeztetni a nyugdíjasokat, hogy csak annak jár, aki nyugdíj mellett dolgozik. Sajnos ezeket az alapelvekkel még számviteli vezetők sincsenek tisztába, hisz az adózás egy külön terület és azért vannak külön adótanácsadók, adószakértők, akik tisztába vannak az adózás rengeteg előírásaival és egyben a legális adócsökkentési lehetőségekkel. Csak segíteni szeretnék, nem kötözködni. Számtalan adóbevallás elkészítésével hozzám fordulónál kezdtem kérdezősködni, hogy nincs-e ilyen-olyan betegsége, és több esetben kórházi zárójelentés, vagy vizsgálati papíroknál láttam, hogy kérhet igazolást. Több olyan ügyfelem van, akinek 4 évre visszamenőlegesen is jogosan meg lehetett igényelni az adó visszaigénylést. Pl. immunbetegségnél is. Köszönöm reagálásodat. Üdvözlettel: Ungár Kati
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
Kedves Kati!
Köszönöm,hogy próbálod egyértelműsíteni az intézkedést.Az általad hivatkozott 335/2009/XII.29/Korm.rendelet ide vonatkozó előírásait a cikk megjelenése után az első hozzászólásomban idéztem sajnos mégis sokakat megzavar a cikk.
Azzal nem értek egyet,hogy itt nem kellene erre felhívni a figyelmet.mert sokaknak van a nyugdíj mellett adóköteles jövedelmük.
Szvoboda Katalin üzente 11 éve
Tisztelt Nyugdíjas Klub!
Kár a nyugdíjasokat hamis illúziókba ringatni azzal, hogy pont nekik hívják fel a figyelmüket, hogy a cukorbetegek adókedvezményt kapnak. A 36.000,-Ft ADÓVISSZATÉRÍTÉS UTOLJÁRA 2009-BEN VOLT.
2010. január 1-től megszünt. A cikkben megjelölt rendelet soha nem létezet és nincs is,ilyen számmal rendelet nem is született soha.
A rendelet száma: 335/2009./XII.29./ Korm. rendelet. Ennek mellékletében vannak felsorolva, hogy milyen betegségekre jár a "SÚLYOS FOGYATÉKOSSÁGRA JÁRÓ ADÓKEDVEZMÉNY.
Itt nem csak cukorbetegek, hanem ideg, hallás, szem, érrendszeri, szívvel kapcsolatos, mozgásszervi, immun, stb betegségek bizonyos esetében jár vissza a már levont adóból. Ezáltal azonnal egyértelmű, hogy a nyugdíjasok nagy része, aki nem dolgozik a nyugdíja mellett, neki nincs miből visszatéríteni. Ezeket az alapelveket kellett volna inkább kihangsúlyozni, mert mindenki jóhiszeműen ossza ezt a cikket, és végül nagy csalódást okoz számtalan embernek. Szerintem, ha tájékoztatni akarunk, akkor a tényről, tényszerűen. Én adótanácsadóként az adóbevallások elkészítésekor akinek lehet még visszamenőlegesen is visszakértem az adóját, de kár az embereket félretájékoztatni. Nem tudom honnan kerűlt elő ez a 4 évvel ezelőtt még élt lehetőség, főként abszolút rossz rendeletszám megjelöléssel.
Azért írok, mert amióta ez a cikk kering az interneten számtalan ismerősömnek kell csalódást okozni, akik azzal keresnek meg, hogy olvasták, hallottak erről, mi az igazság, én nem tudtam róla? Már kinyomtattam a rendeletet és a mellékletet, hogy feketén-fehéren lássák, hogy mi az igazság. Nem tudom mire volt ez jó, így bedobni a köztudatba?
Tisztelettel: Ungár Győzőné adótanácsadó
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
T Barbara üzente 11 éve
Kedves dr. Bakai Borbála!
Édesanyám E118-as kóddal kapott igazolást orvosától. Már nyugdíjas, de emellett dolgozik, lenne miből adókedvezményt érvényesíteni. Viszont ezt a kódot az adókedvezmény érvényesítéséről szóló rendeletben nem találtam meg.
Ezek szerint Ő nem érvényesítheti az adókedvezményt?
Válaszát előre is köszönöm!
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
Kedves Zsuzsi!
Meg kell nézni,hogy a férjed diagnózisánál milyen BNO kód szerepel.
Ha az alábbiak valamelyike akkor megilleti az adókedvezmény.
E11 Nem inzulin-dependens cukorbetegség;
E110 Nem inzulin-dependens cukorbetegség kómával;
E111 Nem inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidózissal;
E112 Nem inzulin-dependens cukorbetegség veseszövődményekkel;
E113 Nem inzulin-dependens cukorbetegség szemszövődményekkel;
E116 Nem inzulin-dependens cukorbetegség egyéb megnevezett szövődményekkel;
E117 Nem inzulin-dependens cukorbetegség többszörös szövődménnyel.
E114 Nem inzulin-dependens cukorbetegség idegrendszeri szövődményekkel;
E115 Nem inzulin-dependens cukorbetegség perifériás keringési szövődményekkel;
Az igazolást kiadhatja: a szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa, illetve a szakambulancia vagy szakorvos által készített orvosi dokumentáció alapján a beteg által választott háziorvos állíthatja ki,de csak akkor ha a fentiek szerinti a betegség.
gáborné zsuzsi üzente 11 éve
Kedves Doktor Nő! Az én Férjem 9 éve cukor beteg igaz hogy nem inzulinos,de emellet dolgozik Nyolc órában (mobil postás).Szeretném kérdezni hogy neki is járna ez az adó vissza igénylés?Kérhetem e a házi orvostól ezt a nyomtatványt?És ha ő ezt megtagadja hogy nemtőlti ki mia taandőm?
Üdvözlettel Gábor Lászlóné (Zsuzsi)
Mészáros Józsefné üzente 11 éve
Üdv!A férjem rokkantsági ellátást kap,ami havi 52000 Ft körül van.Izületi problémái vannak,ehhez még hozzájött a cukorbetegség.E1180-Nem- inzulin-dependens cukorbetegség.A felsorolások között nem láttam ezt a kódot,és csak ez a jövedelme van.Ilyenkor mi a teendő?lehet valamit,és honnan visszaigényelni,mivel kevés az ellátás összege,és mi ennek a folyamata,ha esetleg lehetne.Köszönöm és várom válaszát
poka attila üzente 11 éve
Hornok Sándorné üzente 11 éve
Kedves Dr Bakai Borbála! Nagyon szépen köszönöm a kedves és segítőszándékú válaszát! A mi esetünkben a gond az, hogy a férjem 2-es tipusú cukorbeteg. Ebben az estben, értelmezésem szerint csak abban az esetben jár az adójóváírás, ha az orvos szerint van szövődmény!!!! Ez a törvényben elrejtett csapda!!! Az, hogy valaki inzulinos kezelést kap, még nem jelenti azt, a törvény szerin, hogy súlyos beteg lenne. Csak ha van az első hozzászólásában számokkal is felsorolt szövődmény!! Ki van ez találva. ( Havi 8-10 ezer Ft gyógyszer plusz a diéta) A férjem még aktív dolgozó, csak bérjövedelme van. Mind két szeme szürke hályoggal meg van műtve. A szemész orvos szerint a cukorbetegség miatt alakult nála ki. De ez a cukorgondozó orvosa szerint nem olyan, ami valamelyik szövődménybe besorolható lenne. Nekem nagyon úgy tűnik, hogy a mi estünkben felcsillant egy reménysugár, hátha jár ez az adójóváírás. Sajnos azonban jelenleg úgy látom ha nem kerül elő még valami törvény, ami rá is vonatkozik, akkor ez most neki ismét nem lesz érvényesíthető. Még egyszer köszönöm válaszát! Ha talál valami ránk vonatkozó szabályt, ami segíthet, kérem írja meg! Köszönettel Hornokné Marika
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
Kedves Hornokné!
Az igazolás kiállítására jogosult:"A kedvezmény igénybevételére jogosító, az EüM rendelet mellékletében foglaltaknak megfelelő igazolást a szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa, illetve a szakambulancia vagy szakorvos által készített orvosi dokumentáció alapján a beteg által választott háziorvos állíthatja ki. Az igazolásnak meg kell felelnie a 49/2009. (XII.29.) Eüm rendeletben foglaltaknak."
Fontos lehet az alábbi is:Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételére jogosító igazolás adattartalma
A súlyosan fogyatékos személy természetes személyazonosító adatai, lakóhelye, adóazonosító jele
Az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátuma
A súlyos fogyatékosság véglegességének vagy ideiglenes jellegének megállapítása
Ideiglenes igazolás kiállítása esetén az igazolás hatályának megállapítása
Az igazolás kiállításának dátuma
Az igazolást kiállító szakorvos/háziorvos aláírása
A személyi kedvezmény igénybe vehető a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjától minden olyan hónapban, amikor a súlyos fogyatékosság fennáll. A személyi kedvezmény az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény, amelynek mértéke havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg, azaz 2012-ben 4.650.- Ft. A személyi kedvezmény csak az összevont adóalapba tartozó jövedelmekre érvényesíthető a személyi jövedelemadó mértékéig, tehát pl: ha családi kedvezmény érvényesítését követően ,,nem marad fizetendő szja”, akkor a magánszemély a kedvezményt nem tudja érvényesíteni, továbbá, ha a magánszemélynek csak ingatlanértékesítésből származik jövedelme a kedvezményt nem érvényesítheti."
Visszamenőlegesen 5 évre lehet kéri:"Ha valaki évek óta igazoltan a fent említett Kormányrendeletben felsorolt betegségek egyikében szenved, tehát jogosult lett volna a személyi adókedvezményre, akkor a kedvezményt az igazolás megszerzését követően az 5 éves elévülési időn belül a személyi jövedelemadó bevallások önellenőrzésével érvényesítheti." szól a rendelkezés.
Ha valami kérdésed van még ha tudok szívesen segítek.Sok sikert.
.
Hornok Sándorné üzente 11 éve
Kedves Dr Bakai Borbála! Köszönöm a gyors válaszát! A lenti hozzászólását olvastam. A férjem betegségszáma a listában nem szerepel. Lehet- e neki kérni másik igazolást? Azt a cukorgondozóban, vagy a háziorvosnál tehetjük-e meg? Van-e esély arra, hogy kapjon igazolást? Ez lehet orvosfüggő? Gondolom itt, a betegség megnevezését. Visszakerestem a papírokat, és már a 2010-es jövedelemből nem érvényesítettük az adójóváírást, és azóta sem. Köszönettel Hornokné
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
Kedves Hornokné!
A rendelkezés ez:"Ha a megállapítás olyan 2-es típusú diabéteszes betegség alapján történt, amelyet a 335/2009 (XII. 29.) Kormányrendelet mellékletében nem nevesít, akkor új igazolást kell kérni a 2010. január 1-jét megelőzően megállapított végleges súlyos fogyatékosságról."
A teljes szöveg megtalálható itt a hozzászólásoknál a nevem alatt.
Hornok Sándorné üzente 11 éve
A Férjem leletein a diagnózis E1190 Nem- insulin- dependens cukorbetegség szövődmények nélkül. Pár éve azt mondta valaki a páromnak, hogy neki nem jár az adójóváírás, mert a betegség száma nem felel meg a listában levőknek. Napi 4-szer insulinos 2-es tipusú cukorbeteg. 2007 márciusban kapott igazolást a súlyos fogyatékosságról. Ezen nem szerepel száma a betegségnek. " 1996-óta 2-es tp cukorbeteg. Állapota 1996-tól kezdődően végleges" ez áll az igazoláson. Ezen igazolás alapján járhat-e, az adójóváírás? Köszönettel: Hornok Sándorné
[Törölt felhasználó] üzente 11 éve
[Törölt felhasználó] üzente 11 éve
Azért kellene lobbizni, hogy a nyugdíjas is megkaphassa azt az összeget, amit az aktív dolgozó is megkap adójóváírásba. Az igazolást nekünk is ki adja a háziorvos, amit esetleg a kincstárnak bemutatnánk, és utána valamilyen formában megkapnánk az összeget. De ehhez kellene valaki, aki ezt a témát felvállalná, és végigvinné az illetékes minisztériumban, hiszen a diéta és a szövődmények miatti gyógyszerkiadás nekünk is annyiba kerül mint az aktív dolgozóknak. Mondhatnám azt is hogy ez diszkrimináció. ( Egyenlő Bánásmód Hatóság?)
Madarasi Jánosné üzente 11 éve
Madarasi Jánosné üzente 11 éve
Gaál Károlyné üzente 11 éve
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
Veronika és István!
Nem a nyugdíjasok vannak kizárva mindenki megkaphatja akinek volt 2013-ban adóköteles jövedelme.A nyugdíjból nem fizetünk jövedelem adót.
Wágner Veronika üzente 11 éve
CSÁSZÁR ISTVÁN üzente 11 éve
Nos ha jól értem ebből a nyugdíjasok megint ki vannak zárva, pedig anno úgy állapították meg, hogy adózott jövedelem után, vagyis, ha tetszik, ha nem adózok a nyugdíjamból, csak nem kell adóbevallást készítenem.....
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
[Törölt felhasználó] üzente 11 éve
dr.Bakai Borbála üzente 11 éve
AZ ÉRINTETTEK FIGYELMÉBE AJÁNLOM!
P • SZEMLÉLETMÓD • DIABETES • 2013/1 • ADÓKEDVEZMÉNY
Adókedvezmény
Havi 4650 forint adókedvezmény a betegeknek
Sokan elfelejtik igényelni a súlyos betegségük után járó adókedvezményt. Pedig a pénz járna, de ha valaki nem kéri, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal önmagától nem adja.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján az összevont adóalap adóját csökkenti az adókedvezmény. A 2012-es évről a 1253-as számú bevallásban kell számot adni a NAV felé a tavalyi évben megszerzett jövedelmeinkről, valamint az adókedvezmények érvényesítéséről is ugyanezen nyomtatvány 1253-B lapjának 34. sorában kell rendelkezni.
Az adókedvezményt csak abban az esetben tudjuk érvényesíteni, ha az adóévben volt adózás alá eső jövedelmünk. Ebben az esetben az adókedvezmény 4650 forint/hó lehet, ami éves szinten 55800 forintot jelenthet. A kedvezményt kizárólag a súlyos fogyatékosságban szenvedő magánszemély vonhatja le a saját, összevonás alá eső jövedelme utáni adóból.
A súlyos fogyatékosságról szóló ideiglenes igazolást évente szükséges kiállítani. Ha a fogyatékosság véglegessége került megállapításra, akkor a végleges igazolást nem kell évente újra kérni. Akinek a végleges súlyos fogyatékosságát 2010. január 1-je előtt igazolták, annak sem kell új igazolást kérnie.
Ha a megállapítás olyan 2-es típusú diabéteszes betegség alapján történt, amelyet a 335/2009 (XII. 29.) Kormányrendelet mellékletében nem nevesít, akkor új igazolást kell kérni a 2010. január 1-jét megelőzően megállapított végleges súlyos fogyatékosságról.
A 335/2009 (XII. 29.) Kormányrendelet melléklete az alábbi 2-es típusú diabéteszes betegségeket nevesíti (a betegség BNO kódja, majd a betegség megnevezése):
E11 Nem inzulin-dependens cukorbetegség;
E110 Nem inzulin-dependens cukorbetegség kómával;
E111 Nem inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidózissal;
E112 Nem inzulin-dependens cukorbetegség veseszövődményekkel;
E113 Nem inzulin-dependens cukorbetegség szemszövődményekkel;
E114 Nem inzulin-dependens cukorbetegség idegrendszeri szövődményekkel;
E115 Nem inzulin-dependens cukorbetegség perifériás keringési szövődményekkel;
E116 Nem inzulin-dependens cukorbetegség egyéb megnevezett szövődményekkel;
E117 Nem inzulin-dependens cukorbetegség többszörös szövődménnyel.
A személyi kedvezményt a súlyos fogyatékosságról szóló igazolás alapján lehet igénybe venni. Orvosi igazolás nélkül igényelheti a személyi kedvezményt az, aki rokkantsági járadékban részesül. Az orvosi igazolást nem kell a bevalláshoz csatolni, hanem az adóbevallás saját példányával együtt meg kell őrizni 2018. december 31-ig.
Fontos: az adókedvezményre jogosító igazolást kiállító szervnek az igazolás tartalmáról adatot kell szolgáltatnia a NAV felé az adóévet követő év február 15-ig. Ez azt jelenti, hogy a bevallás beérkezésekor az adóhatóság már rendelkezni fog információval arról, hogy a kedvezmény jóváírása a bevallásban jogos volt-e vagy sem! Amennyiben a jogalap nélkül igénybe vett adókedvezmény összege az adóbevallás alapján a 10000 forintot meghaladja, úgy a befizetési különbözet 12 százalékát úgynevezett különbözeti bírságként kell megfizetni!
Melleklet_49_2009._EuM_rendelethez.pdf