[Törölt felhasználó] üzente 13 éve
Tapasztalatom a helybeli ÁNTSz-el. Amikor ezt leírom, nem kivánok senkit megbántani, senkit kioktatni, csak azt szeretném alátámasztani, hogy miért haragszom én rájuk.
Nem nagyon régen építettünk egy házat, aminek az utcai részén, a ház előtt , közvetlen a vizelevezető ároknál egy kb. félméteres betoncsík van. Ez a csík elkezdett egyszercsak az árok felé csúszni. Miután láttuk, hogy a szomszédunk árka a legnagyobb szárazságban is félig volt vízzel, nála ugyanis soha nem volt szennyvízszállítás (csak mellékesen mondom, mi ketten vagyunk, s 8 hetenként kellett, ök öten, de nem volt rá szükségük), sejtettük, hogy a szennyvízet az árokba vezeti. Persze letagadta. Erre kértük meg az ÁNTSz-t hogy vizsgálják be a vizet. Megállapították, hogy az erősen szennyezett, amóniákot is stb. tartalmaz. Feltehetően háztartási szennyvízről van szó, ezzel be is fejezték a kérdést. Mi ott maradtunk a problémánkkal egyedül, a szomszédokat még csak irásbeli figyelmeztetésben sem részesítették. Csináltathattuk újra a betonsávot, majd közvetlen az árok elé bokrokat ültettünk, hogy a gyökerek tartsák meg a földet.
Szerencsére rá 2 évre bevezették a faluba a csatornát, s így problémánk megoldódott.
Más:
Svájci barátnőm ékaz alföldön tanyát vettek. Ideköltöztek, vizvezeték ugyan nincs, de van kút.
Egyszercsak nagyon lebetegedtek, különösen a férj, több hétig volt kórházban, de hogy mi a baja, úgy senki sem akarta igazán megmondani. Ment tisztességesen a köntörfalazás!
Bennünk felmerült a gyanú, hogy a kútvízzel lehet baj. Bevizsgáltatták az ÁNTSz-el a vizet, valami hihetetlen összegért (nem emlékszem pontosan kb. 60 vagy 70 Ft-ért). Aztán jött egy olyan jelentés, miszerint mindenre kiterjedöen bevizsgálták a vizet, s százalékosan beírták, hogy milyen nyomelemeket találtak a vízben.
Miután ez egy laikusnak semmit nem mond, rákérdeztem, hogy alkalmas-e ez a víz emberi fogyasztásra, mert erre a kérdésre nem adtak választ.
Jött aztán a mellébeszéléss, hogy így, meg úgy! Mégegyszer rákérdeztem, hogy hány százalék a megengedett mennyiség? Ma ár nem emlékszem rá, hogy mit írtak, lényeg az, hogy csak harmadszori felszólitásomra közölték, határérték.
Megnéztem, hogy mennyi a megengedett érték az EU-ban, kiderült, hogy az ott megadott értéket az ÁNTSz által megadott érték háromszorosan meghaladta!!!!
Bizony elvártam volna tőlük, hogy - miután tudták, hogy miért kellett a vizet bevizsgálni - azonnal közlik az eredményt a kórházzal, s a kutat, azonnal le kellett volna zárni.
Nem ez történt. Semmit nem tettek.
Azóta ismerőseim a faluból hordják az ivóvizet, s kizárólagosan csak árványvízet isznak. Nincs is semmi bajuk.
Felmerül bennem a kérdés, ha nekem nem jut eszembe, hogy az emésztőszervi bevérzések, fájdalmak stb. esetleg a kútvíztől vannak, akkor talán szegények már meg is haltak volna? Érdekelt ez valakit egyáltalán?
Gyenge András üzente 13 éve
Borika! Nem akartam én ezt a témát ragozni. Lehet, hogy ott dolgoztál, és más hozzáállással, mint itt nálunk a Kánya Kata, és beosztottjai...( lehet, hogy ismered is.)
Nem arról van szó, hogy mekkora koncentráció volt a lakkszóró üzemrészben a káros anyagokból, (-vagy találtak e az időszakos orvosin a dolgozók vérmintájában valamit,- mert NEM találtak)... mert azt ők nem is tudták mérni.( olyan alacsony volt ). Soha egy dolgozót sem "függesztettek fel a munkavégzésből, mert nem volt rá a vizsgálati eredmények alapján ok. Automata rendszert építettünk ki, és a legkeményebb szabványt magosan túlteljesítette a rendszer.(az expor alapkövetelménye volt a legmodernebb nyugati technológia használata.)
Hazánkban messze a legmodernebb rendszer volt ! De mivel NEM értettek hozzá, sem mérni nem tudták, csak ex has állítottak valamit... Ha bebizonyítottuk, hogy nincs igazuk, meg nem is értenek hozzá, akkor mást találtak ki. Egészen addig ment a játék, hogy az összes felületkezelő anyagot be kellett vizsgáltatnom,- mert NEM fogadták el az NDK (ott gyártották a vizes pácot is, a lakkot is) gyártó HIVATALOS MAGYAR FORDÍTÁSÁBAN LEVŐ ADATOKAT !
És ugye büntetni, azt kellett. No nem engem, a céget. Mikor megkaptuk a vizsgálati eredményeke a Bp. Hamzsabégi úti laborból, és megint (!) nekünk lett igazunk. Az ügyet megfellebbeztem, és nyertem... Akkor "sűrített(!) ellenőrzéseket kezdtek el. És ugye a délutáni takarítás előtt találtak "szemetes" öltözőt., ( a nőiben eldobott papírzsebkendőt, a férfiben le nem öblített kagylót) nem "kellően tiszta" Wc kagylót, stb. Aki akar, az talál, még a közlekedési rendőr is, bármennyire rendben van minden.....Ez az egész HOZZÁÁLLÁS KÉRDÉSE ....És a hozzáállás az, ami az "elbürökratizálódott szervezetekben" ha a személyiségjegyek is hozzájárulnak, akkor a szervezetet "közutálat" tárgyává teszi.... Olyan 5-6 évig ment ez a "játék", csakhogy NEM tudtak " fogást" találni . És ez "járási" jelenség volt....Ezek régi dolgok.
A rendszerváltás után másként alakultak a dolgok... A volt igazgatóm a Mahajosz területén kezdett bele bútorgyártásba. SE öltöző, se MOZSDÓ, se normális Wc, csak egy "koedukált pottyantós"az udvaron, SE FÜRDŐ , AZ UDVARON EGY VASHORDÓBAN és egy lavórban MOSTAK KEZET A "MUNKAVÁLLALÓK" ! És ezt a engedélyezték. A lakkszóróban még csak rendesen működő elszívó, és vízfüggöny sem volt,- és azt is engedélyezték...A műhelyben az elszívás is a régi, gyatra, egy-két gépre elegendő kapacitású volt,- de engedélyezték.... Ugye van tipped, hogy miért... Nekem nem igazán....Ugye akkor régen max egy kávé, egy konyak, esetleg egy határidőnapló,meg egy toll volt a lehetőség... a rendszerváltás után meg sok minden más....
Mint írtam, MINDENT LEHET NORMÁLISAN, is csinálni....
Tudom a "munkavállaló" gyermekeimtől, unokáimtól, hogy a munkakörülmények, és a szociális létesítmények állapota, megléte, és nem léte milyen manapság....Nagyon komolyan állíthatom, hogy TÖREDÉKÉBEN SEM FELELNEK MEG AZOKNAK A KÖVETELMÉNYEKNEK, amit abban az "átkosban" biztosítani kellet, és meg is volt, és mindenhol biztosítottak IS. !! Mégis minden kóceráj működik....
Ha eljönnél, mutatnék olyan forgácsoló műhelyt, ahol a hőmérséklet a "kintivel" azonos, és 80-90 , egy műszakban dolgozó férfira (!) van EGY zuhanyfülkeszerűség, meg 12 nm. öltöző.. A tulajdonos a Székely Jóska "inasom" volt a Kismotor és Gépgyárban. Egy fogaskereket akartam velük legyártatni... Mikor rákérdeztem, és emlékeztettem, azt mondta,- "Ja, öreg harcos, ez már nem a cucilizmus..."
De ez már nem rajtam, és rajtad múlik. Pedig a jogszabályok, Mü. egészségügyi szabványok még nem változtak, -úgy tudom,- hogy hatályban vannak. És még mindig azt mondom, hogy az ott dolgozók nagy részével szemben nincsen semmi előítéletem...míg az ellenkezője be nem bizonyosodik...
De ami van, azon egyikünk sem tud változtatni. A múlton meg pláne...
dr.Bakai Borbála üzente 13 éve
Kedves András!
Az előbbi témához még is csak hozzáfűznék egyebeket is.Abban egyetértek,hogy sokkal jobb lett volna és lenne,ha nem kellene hatóságként fellépni sem a munkáltatókkal,sem a dolgozókkal szemben.Ezzel én próbálkoztam is,de ,hogy eredményes legyen alapvető szemléletváltás kellene nem csak az ANTSZ részéről,hanem a partnerek részéről is.Addig nem lehet más a viszony ameddig a partnerek ellenérdekű félként viszonyulnak egymáshoz.Sokkal jobb lenne,ha az adott szó elegendő lenne,de ez illúzió kategóriájába tartozik.A te szemléleted is ezt tükrözi holott az egész tevékenységet a munkáltatók és munkavállalók érdekében végzik.Mennyiben volt az az én érdekem,hogy mondjuk egy festő üzem dolgozói ne betegedjenek meg?Belátható.hogy nem az én érdekem volt.a legkevésbé sem,ebből nekem származott a legkevesebb hasznom.E példánál maradva szemléltethető jól az értékteremtés is.Az igaz,hogy ez nem úgy mutatkozik,mint mikor legyártottatok egy szekrénysort és tudtad,hogy ennek ennyi a haszna.De amikor a festőüzem 45 dolgozója között egy sem akadt akinél ne mutatkozott volna súlyos vérképzőszervi ártalom és e miatt bizonytalan időre kénytelenek voltak leállni a festéssel már mérhetővé vált rögtön a megelőzés haszna.Azt már egy munkáltató sem merte felvállalni.hogy az ismeretek birtokában is dolgoztasson,de azt elvárta volna ,hogy tartsam én a hátamat.Az egész rákfenéjét abban látom,mint amit az egész politikai környezetben is tapasztalunk,hogy nem a segítő szándékot látják amikor valaki hibát megfogalmaz.A legritkább volt az,hogy akkor keressük meg együtt,hogyan tovább.
dr.Bakai Borbála üzente 13 éve
Kedves András!
Nem ragozom tovább! Én azt nem mondtam,hogy bárminenű plusz juttatás megillette volna akármelyik KÖJÁL-ost is.Azt viszont visszautasítom,hogy az " az igazgatásban végzett improduktív tevékenység "-nek minősítsd a KÖJÁL munkáját és bárki azt mondja ,hogy ÚJ ÉRTÉKET NEM TEREMTETTEK.
Elvonatkoztatva ettől:nem tudom osztani az olyan nézetet amelyik általánosít,csak a saját dolgát tartja nehéznek,könnyen tör mások feje felett pálcát.Addig könnyű a teher míg más vállát nyomja a teher.
Gyenge András üzente 13 éve
Kedves Borbála! Volt szerencsém ismerni mindkét intézmény munkáját,- és magas szintű bürokráciáját, IS. A legtöbb ott dolgozó emberről jó véleményem volt, van, de az INTÉZMÉNY sajnos maga volt a papíralapú szörnyűség..és a "jó" embert is megváltoztatta.
Van az a bizonyos "szükséges rossz" területe az életnek. Ez általában a hatósági rész. És ez volt a domináns....Ráadásul hozzájárult egy sajátos "hivatalos" hozzáállás. Nem segíteni,- hanem szankcionálni..Lehet, hogy csak a bajai kirendeltséget jellemezte ? De jó lett volna. Csakhogy az országos értekezletek alkalmával a kollégák hasonló tapasztalatokról beszéltek. A hivatal adta hatalommal éltek ám, de nem segítő módra.
Tudom, hogy szükség volt rájuk. De azt is, hogy ha a hozzáállásuk pozitív lett volna, akkor még "szerettük is volna ezt a hivatalt...
Apósom csendőr volt, aki azt a sajátos munkát úgy végezte, és végeztette beosztottaival, hogy a 44-45-ös elszámoltatás után a Kormányőrséghez helyezték át. Tőle tudom, hogy minden munkát, még a legunszimpatikusabbat is lehet pozitív hozzáállással ellátni. Tapasztalatom szerint ez a JÓ hozzáállás hiányzott azokból, akikkel kapcsolatba kerültem. Hallani,- most sem hallok sok pozitívat....A "nem mérhető" haszon biztos meg van, de nem hasonlítható össze azzal, amit egy gyár 350-400 dolgozója tett,- akik SAJÁTERŐBÖL",-állami hozzájárulás nélkül, a benthagyott nyereségrészesedésükből, prémiumaikból, jutalmaikból,-több éves csökkentett béremeléseikből,- és szinte minden szombat Komm. szombati munkájukból egy "kócerájból" NSZK exportra termelő vállalatot csináltak !! Ugyan állami tulajdonú volt az üzem, DE TÉNYLEGESEN AZ OTT DOLGOZÓK FINANSZÍROZTÁK az építészeti és a gépészeti beruházásokat is,- természetesen bankkölcsön felhasználásával, de sajáterős kifizetéssel. És sajátjuknak is tekintették az üzemet... Úgy hívták : "Bácska" Bútoripari Vállalat....
És ők sem KAPTAK(!) a privatizációkor SEMMIT.
Ilyen alapon miért kellett volna a Bartus úrnak, mint Köjálosnak kapnia akármennyi DM.-át,- mikor azt a MI gyárunk (IS) termelte meg ?
dr.Bakai Borbála üzente 13 éve
dr.Bakai Borbála üzente 13 éve
Kedves András!
Ehhez a megállapításodhoz lenne egy két gondolatnyi hozzáfűzni valóm:
"Azonban írásait ismerve, -az a 40 év "nemakármilyen" szolgálat nagy valószínűséggel nem érdemelt (volna) semmilyen Dajcsmárkát. Azok sem kaptak, akik egész életükben ÚJ ÉRTÉKET TEREMTETTEK,-akkor az igazgatásban végzett improduktív tevékenység után ugyan miért ?? ( legtöbbször az önök feladata az volt, hogy "megmagyarázzák, hogy miért NEM lehet valahol, valamit megcsinálni."
Nem értem minek alapján érzed magadat feljogosítva arra,hogy valakinek,s ezáltal egy szakterületnek a munkáját becsméreld anélkül,hogy azt ismernéd,mert úgy látom fogalmad sincs arról,hogy milyen feladata volt a KÖJÁL-oknak,vagy van most az ANTSZ-nek.
Csak nagy vonalakban:Ezekre az intézetekre igen sokoldalú feladat hárul azon túl,hogy a különféle engedélyezési eljárások során szakhatóságként is közreműködnek./mellesleg mi lenne,ha mindenki azt csinálna amit akar?káosz,Az igazgatás szükségessége nem kérdőjelezhető meg szerintem.s ha valaki felelősen akarja csinálni nem is olyan könnyű,csak kintről látszik annak /
Mi is a feladat?Hagyományosan a település egészségügy/talaj,víz,levegő/,iskola egészségügy,munkaegészségügy,élelmezés és táplálkozás egészségügy,járványügy területein kidolgozza és megvalósíttassa mindazokat amelyek szükségesek az emberek pozitív egészségben tartásához.Az bizony nem kis eredmény ha valaki meg tudja magyarázni,hogy mit miért is nem tanácsos vagy nem lehet tenni.Az intézetekben dolgozik orvos,vegyész,jogász,mérnök,közegészségügyi felügyelő nem véletlenül és nem feleslegesen.
Jól hangzó szlogen:NEM ÁLLÍT ELŐ ÚJ ÉRTÉKET .Vitatom,mert az igaz,hogy közvetlenül nem de vajon áttételesen sem?Ha nincs egészséges ember KI ÁLLÍT ELŐ ÚJ ÉRTÉKET?
Meddig is kellene a bármilyen szinten "kiművelt" főnek ideálisan POZITÍV EGÉSZSÉGBEN MARADNI?Legalább 65 éves korig a nyugdíjkorhatárig,így lenne gazdaságos nem?
Sajnos ez lehetetlen bármennyire is jó lenne ennek ellenére a megelőzés jelentősége nem vitatható. A nyugati kapitalista régen felismerte,hogy olcsóbb vigyázni az egészségre,mint gyógyítani.Kire tudnak támaszkodni ha nem a közegészségügyi szakemberekre.Ezt a szakterületet csak nálunk lebecsült..Nem vitatom,hogy itt voltak és vannak is akik nem állnak hívatásuk magaslatán vagy megvehetők-de ez más kategória.
Bartus Úrról.Nem tudom milyen szakterületen dolgozott,de 78 éves a véleményében mennyi tudható be a korral járó agy érelmeszesedésnek ki tudja?
gulán irén üzente 13 éve
gulán irén üzente 13 éve
Seki nem érdemelt semmit ebben az országban mig egymást b...játok addig csak vihar van miért van itt mindenki megsértődva a franc se akarja látni a 44 elötti fölbe vájt viskókat vagy ti azt szeretnétek menjetek el egyszer vidékre és kapáljatok egy egész napot nem lesz kedvetek vitatkozni ISTEN BARMAI!!!!
Gyenge András üzente 13 éve
Bartusúr! Kedves Tiborczunk ! Sirámai meghalgattattak. Volna. Ha lett volna "sarokházuk" a Podmanicky (!) utcában, akkor az után az 50 lakás után biztosan kapott volna kárpótlási jegyeket....AZ ÖRÖKLŐDÉS ARÁNYÁBAN...DE nyilván CSAK egy romhalmaz volt ott. ...Hogy a német Stukák, vagy a Szovjet Raták bombázták le, vagy a várból lőtték szét a Német-Magyar "véderő" ágyúi, vagy a Sztálin orgonák rombolták le,- az már ma teljesen mindegy. És privatizálhatott volna.
Az NEM mindegy, hogy a II. Világháborúba a "nemes polgárság" és még nemesebb kormánya vitte bele az országot.... Talán hallott már róla valamit...
Azonban írásait ismerve, -az a 40 év "nemakármilyen" szolgálat nagy valószínűséggel nem érdemelt (volna) semmilyen Dajcsmárkát. Azok sem kaptak, akik egész életükben ÚJ ÉRTÉKET TEREMTETTEK,-akkor az igazgatásban végzett improduktív tevékenység után ugyan miért ?? ( legtöbbször az önök feladata az volt, hogy "megmagyarázzák, hogy miért NEM lehet valahol, valamit megcsinálni...
Képzelje ! Nekem is lakást kellett vennem !. És utána meg családi házat vettem !! És még rajtunk kívül sok sok ezer polgárnak IS ugyan így VENNIE kellett.... Tehát ön azért rohadtul el volt nyomva.
Látszik az oldalán. A NÉGY középiskola azaz 4x4=16 év (?) és az 5 egyetem, azaz 5x4= 20 év (?),azaz összesen 36 év (?) " tanulás" után beugrani a devizahitelbe ! Anélkül, hogy felmérte volna annak veszélyeit.... Hmmm. Mások VIII általánossal felmérték.... és nem vették fel....De ugye addig, amíg "csak" HARMADÁT FIZETTE, MINT A FORINTHITELES,-addig nem volt ugye uzsora?? -Mármint a Forint kamat ??
Uram, ön most nem szegény értelmiségi !
EGYSZERŰEN CSAK "ZEMBER" !!
Szerintem már legalább ezerszer kellett hallania.
És A "ZEMBEREK" közül is a a "társadalom kolonca",- mint mondotta vala Orbán Viktor - mint "nyugger",- ezt meg a Szíjjártó mondta...
Hogyan figyeli ön a kedvenceit ?- persze ennek az oka is a Gyurcsány....ugye.
[Törölt felhasználó] üzente 13 éve
dr.Bakai Borbála üzente 13 éve
Bartus Úr!
Ilyen erővel Ön is megkérdezhetné felmenőit,miért lépett be Magyarország a II.világháborúba a németek oldalán?Miért vették át a nyilasok 1944 őszén a hatalmat?Miért vált hadszíntérré az ország?Miért maradtunk a németek utolsó csatlósai?stb.stb.Mert ha ezek nincsenek egészen más lehetősége lett volna az országnak a párizsi békeszerződés megkötésekor,nem estünk volna a szovjet övezetbe,Most nem kellene sírnia az elveszett öröksége után.
Ami elmúlt azt lehet siratni de mi végre?Az előre nem visz.Az út a jelenből vezet előre,s ha rossz utat választ az ország azt lehet csak korrigálni.Sajnos a mai kormánynak nincs füle a hallásra és önnek attól kellene félnie inkább,hogy még azt a keveset is elveszti ami most még meg van.
Nincs egyedül,mint szegény értelmiségi,sokan vagyunk kik többet érdemeltünk volna.Nekünk ez jutott,de ami a fájóbb,hogy a gyermekeink és unokáink jövője felé sem tekinthetünk nagy bizakodással.Fájó azt hallani a fiataloktól,hogy el kell innen menni ha boldogulni akarunk,itt nincs jövő.Sajnos igazat kell nekik adni.Látja ez a nagy baj.Akkor milyen világ lesz,ha csak az idősek és a dologkerülők maradnak?Ebbe nem gondolt még bele?Batyuval senki sem mehet a túlvilágra,azon kell munkálkodni inkább,hogy a jövő jobb legyen nem?
Bartus Tiborcz üzente 13 éve
Kedves polgártársaim, miért nem kérdeztétek ugyan ezeket a kérdéseket az előző kormányoknak bele értve a Német és Antal kormányt.
1. Miért nem kaptunk a negyven vagy több éves munka szolgálat után legalább 20 000 DM- magyar érték papírokban, hogy részt vegyek a privatizációban .
2. Miért nem kaptam vissza a négy emeletes örökségemet a Podmanicki utcában, ahol 50 lakás volt a tulajdonunkban. Nekem, lakást kellett venni, míg egyes elvtársak palotákat kaptak.
3. Negyven éves nem akármilyen szolgálat után, hogy nem volt legalább 1000 000 000.- Ft kész pénzem, és miért kell fizetni uzsora kamatot fizetni a Bankoknak, azért a Devízáért amit nem is láttam.
4. Valamikor szüleim , nemes polgárok voltak és szegény értelmiségi vagyok !