dr.Bakai Borbála üzente 12 éve

Kedves Sándor!
Nem akarom Andrást ismételni,de,hogy nem gondoltad végig amit írtál az tuti.Ha a fizikai létre gondolsz-ideig óráig lehet ,de lehet azt életnek nevezni a XXI.században?Szerintem nem,nem háborús kényszer körülmények között élünk szerencsére.
Az 1960-as évek végén nekem még volt módom megfordulni mély szegénységben élő családoknál-/nem cigányok,nem munkakerülők-/pl.Bugac puszta tanyán mérgezési ügy okán.A fiatal család 3 kis gyerekkel egy szoba-konyhában lakott.A csecsemő deréktól lefelé meztelenül álldogált a kis ágyban ,/mellesleg én bundában fáztam/ a tökmag és napraforgó mag héja bokáig ért ahogy szét köpködték más étel nem igen lévén,a sok sütőtöktől kora tavaszra olyan sárgák voltak,mint a kikerics.Az 1950-l960 években még nem volt ritka az olyan család,akiknek egyebe nem volt csak a két keze munkája,és a mezőgazdaságban mely zömmel idénymunka télen nem sok munka akadt,tartalékolni nem tudtak nagy volt a nélkülözés.Ilyen sorsot szánnánk embereknek?A szükség kétségtelenül nagy úr,de odáig nem szabad eljutnunk.

Válasz

Hedrich Ernö üzente 12 éve

"Az éhség nagy úr.De amíg a mag kikel nagyon tápláló sóska, csalán csöves kukorica, bab.., stb..ezek az árok oldalba is megteremnek.Sokszor főzött édesanyám ezeket mert nem volt más.."
Sejtettem,hogy jó a humora! Mert ugye nem gondolta komolyan megoldásnak amit hozzászólásában leírt.Amit írt az már az 1800-ban is a nélkülözés legalsó szintje volt.Most pedig 2012-ben vagyunk.Kíváncsi lennék milyen gusztussal kanalazná,a vadsóska főzeléket,a csalánlevest. Vagy amit írt,azt Orbán kicsit sem elmebajos ötletéből merítette!!!!?

Válasz

Gyenge András üzente 12 éve

Kedves Sándor ! Semmiféleképpen nem a vitatkozás kedvéért, hanem csak a közérthetőség, és értelmezési zavar elkerülése okán egészíteném ki az általad leírtakat.
Akkor amikor MI gyerekek voltunk, már a 6 éves gyerek is kivette a részét a családi feladatok elvégzésében. Amit BÍRT. És amit tudott, és tanulta ! Pásztorkodott, gyomlált, etetett, stb. EZ MOST gyerekmunka,- és tilos. Pedig NEM !! Mert amit Pistike NEM tanul meg jól, azt az István sose fogja jól tudni.
A nap napfelkeltétől napnyugtáig tartott. Früstök (ha volt mit) ebéd, és vacsora,- utána fekvés-alvás. Sok-sok rántott leves, krumplileves, krumplis tészta...szalonna-vereshagymával, vagy vereshagyma kenyérrel...
NEM jöttek a sárga csekkek. Pénz kellett sóra-gyufára-cikóriára, petróra, cukorra, némi ruházatra, és lábbelire...esetleg újságra, és ha volt rádió, akkor elemre, de azzal nagyon spórolni kellett. Kellett a minimális ház-telek adóra, kéziszerszámok pótlására, és ha volt kocsi-ló, akkor a kovácsmunkára..(ekevaskalapálás-ráfhúzás,bognármunka...) Orvosra-gyógyszerre nem igen... Állatorvosra.(a legritkábban !- akkor már nagy baj volt !) Meg a dohány-cigaretta...de azt általában megoldották a "szűzből" amit a finánc nem látott.
Nem jött a gáz,-villany -víz-szennyvíz,-Ktv-net -telefon- mobil...kötelező biztosítás, benzin-gázolaj-kis-nagy tarktorszerviz-javítás-alkatrész.... Mert nem volt. Nem volt központi fűtés számla, közös költség, lépcsőház világítás,- mert nem volt. Volt a HÁZ,- meg benne a konyha a sparhelttal, meg a szoba a búboskemencével. Megtermett annyi búza, hogy a kismalomban megőrletve anyánk megsütötte a hétre való kenyeret-az ünnepi kalácsot, süteményt. Volt tehén-kecske. A sparheltbe jó volt az a "szárízík" amit a jószág a kukoricaszárból meghagyott,- nem kellett palackos gáz. NEM romlott a mosógép,- nem volt...SE a HŰTŐ-fagyasztó....
EMELLETT a "paraszt" mindig a "TAVALYIT (!)" ette-fogyasztotta, azt, ami még tavaly termet, a tavaly vágott sertés zsírjával főzött, a tavalyi búzából volt a kenyér, sonka-kolbász-szalonna...
Akinél ez a rend felborult, ott akkor a gazdálkodás is felborult, bukott...és ha nem volt aki "kisegítse rokoni-baráti-szomszédi alapon, akkor bizony a BANK a Horti időkben is ELVITTE a kis vagyonkát,- tulajdont !
MOST NINCS TAVALYI !
Meg NINCS TANYA.. Most 1 mázsa tojó takarmány 11 000 forint! 8-9 ezer a szemestakarmány...mert inkább aratáskor eladják Német-Holland-Dán-Svéd-Finn,- stb jólfizető kereskedőknek... venni kell a lisztet, meg mindent. MOST NINCS TAVALYI.
Van a panel, és van egy csomó számla. Nincsen legalább egy évi "kitartás"-"eltartás.."
Van egy csomó István, aki nem tudja azt, amit a Pistikének kellett volna megtanulni...!
Tehát van baj elég... van itt katyvasz vastagon...
És így nem lehet megélni a 47-ből, csak akkor, ha a család 10 tagú, és 470-ből kell megélni, mert MINDEGYIK visz haza 47-et....1rezsi ! ,- a jól főző anya alacsonyan tartja a kajaköltséget, ehhez még jön a kisállattartás... és a "bálabutik...-akkor, valahogy....
Bocsi! NEM neked írtam !
De mivel nagyon sok a sokadik generációs iparos-értelmiségi, azoknak talán így már világosabb...

Válasz

Véghné Melinda üzente 12 éve

Jó éjszakát szép álmokat mindenkinek. :)

Válasz

Véghné Melinda üzente 12 éve

Még, egy kiegészités: a mondandóm végén a miértek ironikusak, mert ugye tudjuk a választ.

Válasz

Véghné Melinda üzente 12 éve

Kedves Hedrich Ur ! Most csak, és ismétlem csak a rendszerváltás idején sajnálatos módon kialakult tömeges munkanélküliségre térek rá. Bizonyára sokan nem tudják mi az a bér szinvonal, de feltételezem Ön tisztában van vele. Az egész ország addig ebbe a bérrendszerben volt. Igy lehetett az, hogy mindenkinek volt munkája, nyilván a munkáltató a húzó, jó képességü, önállóan dolgozni tudó dolgozóját megfizette, de ehhez kellett egy bizonyos plusz létszám. Hát az a tény, hogy jött a privatizáció, a nyereségérdekeltség, és ugye ezzel az un. bértömeggazdálkodás szülte a létszámleépitéseket. Ismétlem ezt is sajnálatos módon, mert igy ezek az emberek elveszitették a biztos állásukat még ha nem is volt annyira jövedelmező. De kérdem akkor miért választották az okosak ezt, miért nem hagyták meg a bérszinvonalat? Hiszen tudták, hogy egyenes következménye ez lessz. Tudtuk mi is sokan. Most az elmult pl. 10 évben miért nem lehetett ezt elfogadtani a nagytőkével ?? Miért volt/ van, hogy papiron napi 8 óra,munkaidő az valójában 9 ill. 10. sok helyen. A túlórát kifizetni .... ki ne merje mondani a dolgozó mert akkor mehet. Még azt is meg kockáztatom, hogy orvoshoz menni is csak akkor mennek ha már muszáj Erre mit mond! Ezek nem mostani keletü gondok !!!!!

Válasz

Hedrich Ernö üzente 12 éve

"Beton tündérként"ha némi malíciával is közelíti meg a dolgot,szerény javaslata mégis a szarva közt a tőgyét találta el a realitásnak.Bár hozzáteszem,hogy a Magyar gazdálkodó ---hosszú évek során az erőltetett közös gazdálkodással és később a közös gazdálkodás szinte villámgyors egyéni érdekeböl történt leépítésével----gondolkodásmódját sikerült a
közös gazdálkodási formák ellen hangolni.

Válasz

Hedrich Ernö üzente 12 éve

"erre válaszoltam az apáról fiúra való tanulást, tapasztalatot, megspékelve mondjuk egy gödöllői egyetemmel. A következő : " - elvágod magad mindenkitől ..... beinvesztálsz...."
Nos ha itt jön az apáról fiúra való tanulás!-Honnan jön?,ha már apu is a szerszámgépgyárban dolgozott mint marós,és mondjuk Kőbányán laktak egy körfolyosós
100 lakásos bérházban,és összes termöfőldjük 3 cserép virágföld a gangon,legnagyobb gazdasági sikerük pedig,ha a macska nem kaparta ki a a virágtöveket és véletlen kivirágoztak.Vagy mondjuk Csepelen a Vas és Fémműben volt olvasztár az apuka,és mikor hazaért a munkából,örült ha a szilikózistól még levegőt volt ereje venni,a panelben meg annyi földet látott amennyit a viharos szél befújt az ablakréseken,ő hogy adott volna át gazdálkodási ismereteket a lurkónak?És annak aki gyerekként a leírt viszonyok között nőtt fel,aki akkor míg tanult,felkészült ,egy szakmára,vagy érettségire,magyarán az életre,hogy akár szakmunkásként műhelyben dolgozzon,vagy adminisztrátorként egy számviteli osztályon,és a rendszerváltáskor egycsapásra több század magával,vagy többezred magával együtt egyik pillanatról a másikra vesztette el a munkahelyét,mert a gyár,az iroda egy csapásra megszünt,és csak keveseknek volt annyi tartalékuk,hogy belevágjanak egy számukra ismeretlen élet és gazdálkodási formába. Föld,beinvesztálható pénztartalék és földművelési ismeret nélkül,miközben a városi létre tervezett életformájuk kialakítása közben,már családot alapítottak,gyereket neveltek,akik bizony még tegnap igencsak ritkán hallották a nincs szót,a munkanélkülivé vált szülők akik akkoriban már igencsak középkorúak voltak,miként tudták volna kertgazdálkodásra tanítani a közben mára 25-30 éves korúra cseperedő gyerekeiket,akik legfeljebb a zöldséges standon láttak hagymát,krumplit ,sárgarépát.A szülőknek,hogy lett volna bátorságuk családostul belevágni olyan létformába amelynek kimenetele abszolút bizonytalan még ma is a nyomott felvásárlási árak,az élelmiszer feldolgozó ipar hanyatlása,a csökkenő teljesítményű állattenyésztés miatt.------Mivel a leírt véleménnyel, némi túlzóan politikai indíttatású kiszólástól eltekintve 100%-ban egyetértek,úgy gondolom érdemes kicsit rövidítve itt közzétenni,mert elég sokaknak hasonló a véleménye,hogy igen bizony érdemes lenne visszatérni az önellátás mezőgazdaságot kihasználó módjára.
Nos az írás a valóságnak megfelelően részletezi,hogy miért nem.A teljes írás a linkre kattintva érhető el.----Ugye ez utóbbi sorokat is közzétettem a cikk ismertetője után,és tudja,hogy magam részéről azokat a sorokat tettem közzé itt amivel valójában egyet értek.Ön mégis olyasmikra válaszolt amit az általam közzétett sorok nem tartalmaznak.És
olyasmit válaszolt aminek ugyan ha egyes személyekre vonatkoztatjuk akkor sem a valós problémával és okaival foglalkozik.Nem beszélve arról,hogy mint a cigánykérdés problémáját kezelik a már rendszer váltás óta létező súlyos munkanélküliség problémáját.A rendszer váltás során,mivel a politikusok jól felfogott érdeke miatt igyekeznek minél kisebb létszámokat közzétenni,a felnőttkorú munkaképes lakosság közül az én ismereteim alapján 1200 000-1400 000 ember vesztette el az állását,és nem azért mert lusták voltak,hanem mert munkahelyeik egyik pillanatról a másikra megszűntek.P.l. ahol én dolgoztam a nyugdíjba menetelem előtt, a 6000 dolgozóból egy nap 1994-ben,a gyár privatizálása során több mint 4000 embert bocsájtottak el egyik napról a másikra.És azóta lassan már a 3. generáció nő fel úgy,hogy mire munkaképes lesz,szinte ünneppé válik,ha véletlen ritka alkalmakkor munkát talál.És a rendszer váltás legnagyobb szégyene,hogy az eltelt hosszú évek alatt,igazából senki nem foglalkozott érdemileg azzal,hogy ennek a nem kis tömegnek problémájára megoldást keressen.De viszont sunyi elnézéssel nyugtázza az egyre jobban éledő ellenszenvet velük szemben,sőt még pofátlanul rájátszik,ilyen idétlen megoldási javaslatokkal mintha azért nem lenne munkájuk mert nem is akarnak dolgozni.Most képzelje el azokat a repülőgép szerelőket,pilótákat akiknek most a MALÉV megszűntével megszűnik a munkahelyük és akikről már most kijelentették kormányzati szinten,hogy a 260 közül jó esetben ha 60 talál munkahelyet.A többi elmegy a parkot felásni,hogy répát zöldséget krumplit termeljen a megélhetés végett?És akkor még csak a csúcskvalifikált dolgozókról van szó.De a reptér
kiszolgáló személyzete még szóba sem került.Egy egy ön által horgasra sikeredett hozzászólás kapcsán több empátiát,valóságismeretet várok el,mert anélkül hozzászólása
bizony azokat támogatja,akik előítéletek szításával próbálnak az általuk is okozott gondok,
károk felelőssége alól kibújni.

Válasz

hildebrand katalin üzente 12 éve

Hát én mint betontündér ennek a cikknek csak az ironikus hangját fogtam fel ! Tudom, milyen kemény munka a gazdálkodás, a kutya felelős szeretete is néha problémát okoz, nem egy gazdaság állatainak gondozása ! / ami azt illeti én megtanítottam a kutyámnak, hogy csak 8 után megyünk sétálni, a tyúkot és disznót nem lehet erre nevelni?/
DE megint azon törtem a fejemet, hogy nem kéne a vidékieknek kicsit összefogni és ha már új Rákosi korát éljük ismét valami szövetkezet szerűséget összehozni?Több ember munkája pénze, ideje sőt a kockázata is megoszlana, az árút direktbe fel lehetne hozni a városlakókhoz / milyen boldogan vennék fán érett gyümölcsöt/ és kikerülni a felvásárlót és az áruház láncokat. A benzin és a kocsi ára is feloszlana. A lopósakat pedig azzal büntetni, hogy az ellopott terményt le kell dolgozni napszámban ingyen!!!HŰ HA EZT MEGHALLJA A FIDESZ!!!!! mosom kezeimet nem én vagyok a fö robbantó , sem a gazdasági éceszgéber!

Válasz

juhász nagy sándor üzente 12 éve

Én tanyán születtem,15 éves koromig ott is éltem.A kertből szerényen de meg lehet élni,..de akkor nincs parabola, kirándulás csak a piacig ahol eladjuk a fölösleget..A mai fiatal nem ismeri ezt a lét formát..majd ha a hadi helyzet kényszeríti akkor meg fogja ismerni.Az éhség nagy úr.De amíg a mag kikel nagyon tápláló sóska, csalán csöves kukorica, bab.., stb..ezek az árok oldalba is megteremnek.Sokszor főzött édesanyám ezeket mert nem volt más..

Válasz

Véghné Melinda üzente 12 éve

Tisztelt Hedrich Ur ! Olvasás nélkül nemigen kommentáltam volna. A cikk stilusa nem tetszett, bántónak itéltem meg, amit fenn is tartok. Ugye emliti a cikk idézem: "- röghöz kötnek a jószággal", hát erre válaszoltam a 365 napi elfoglaltságot. A követkző " - irigy mocskos parasztja ... pároldalas pdf - be ... " hát erre válaszoltam az apáról fiúra való tanulást, tapasztalatot, megspékelve mondjuk egy gödöllői egyetemmel. A következő : " - elvágod magad mindenkitől ..... beinvesztálsz...." itt jött a szórakozás az internett. Az idősek az én szememben a 65- 80 éves korosztály, már csak azért is mert 65 éves korig elvileg aktivak vagyunk. Azt, hogy a röghöz kötés miatt nem tudunk elmenni tüntetni meg egyebek, meg munkát stb....... azt szóra sem méltatom. Az átlag embernek sosem volt könnyű, keményen meg kellett dolgoznia mindenért. Akkor is ha gazdálkodott vagyis az én értelmezésemben ebből élt, vagy csak az un. háztjin tevékenykedett.. A Kádár rendszerben sem hobbiból müvelték sokan a kertet ( független attól, hogy igy került a köztudatba, hogy hobbi kert, vagy kis kert) hanem pihenőidejüket felálldozva, hogy kiegészitse a jövedelmét, megéljen valahogy a család.Mert ha évente a kisállatok mellett letudott vágni 1-2 sertést az már nagy segitség volt, és a városba költözött gyerekeit is tudta segiteni vele. Lehet, hogy egyesek ezt nem nézték semmibe. Lehet, hogy épp ez is hozzájárult a vidéki élet leminősitéséhez. Én a mai napig gondozom az un. konyhakertemet, még most is az eltett zöldségből főzöm a levest, eszem a különféle befőtteket, lekvárokat, zöld bab, lecsó ..stb nem beszélve a savanyuságokról. Az az 1-2 tojás is meg van. ( Régebben még disznót is hizlaltunk. ) Egyedül élek, de még a gyerekeimet is tudom segiteni vele. Ennyit a kapálás tudásomról..... Az sajnos tény,hogy felnőtt egy generáció akit nem is érdekell az ilyesmi még vidéken sem, azért irtam, hogy egyre több gondozatlan ingatlan van. De ezt látni a városokban is Pest sem dicsekedhet.
Közmunkával megoldani, másra várni, majd más felveszi a szemetet ha én eldobtam, kihúzza azt a füvet a ház mellől, majd lemossák ha én összefirkáltam stb. Hogy is hivták régen, azt hiszem a városgazdálkodók .Hát igen kemény szemléletváltásra lenne szükség minden hozzáállásához, és itt gondolok az egyéb munkára is. VAN PÉLDAKÉP ??? A belemagyarázós politikát meg hagyjuk !

Válasz

Hedrich Ernö üzente 12 éve

Azt elfelejtettem megemlíteni,hogy az a munkanélküli és családja ugyan miből él amíg az elvetett mag termőre fordul?Mert ha el is veti a magot,meglehet úgy jár mint Matolcsi a 3 hónap alatt megnőtt népszaporulattal,elképzelni lehet mennyi lesz majd a termés,de megenni nem lehet.

Válasz

Gyenge András üzente 12 éve

Elolvastam a cikket. A hozzászólásokat is. Nem volt egyszerű. Rettenetes méretű a "katyvasz". A lényeg meg legtöbbször "odaát" van. Mint az X aktákban.
Az egész dolgot az RTL Való-világos telefonos akcióján "szerzett" pénzt a MGYLJ' alapítvány . ( VV-4 176,8 millió Huf) És az alapítvány vezetője , Orbán úr "személyi" szóbeli (!) tanácsadója, Hegedűs Zsuzsa, "eresztette" be a bogarat" Orbán fülébe.- Aki azt jó szokása szerint hűséges jobbkeze Matolcsija szájába adta. Eltakarva ezzel a lényeget, hogy a "segély" (!) mellett azért elmehetett a csóró még "svarcba" napszámba, vagy más kisebb jövedelmet IS szerezhetett, míg a Közmunka mellett TILOS !! más jobban jövedelmező munka végzése, még ideiglenesen is,- mert KIZÁRÓ OK A KÖZMUNKA PROGRAMBÓL. És a segélyből is. És akkor marad a nagy dupla nulla !
Békés megyében születtem, és nevelkedtem egy Wenkheim birtokon lévő faluban. Az első Wenkheimről mintázta Jókai az "Új földesúr" c. művét. Minden letelepedőnek adott az uraság abban az 1850-52-es "újratelepítési " időben 1200 négyszögöl zsellértelket. Ez egy kis magyar hold. Ez 4220 négyzetméter. Ebből élelmiszer termelésre maradt kb minden háznál 4000. Emellett az emberek az uradalomban mezőgazdasági munkát végezhettek,- mikor idény volt. Az uradalmi cselédek azok a "majorban" laktak, a cselédházakban... A porta gondozása az asszony és gyereknépre maradt, meg a napszámból már kieső öregekre. Ez a kicsi híján fél hektár csak azt tette lehetővé, hogy a férfiak munkája mellett elfoglaltságot adott a nőknek gyerekeknek-öregeknek,- és NEM HALTAK ÉHEN, MERT HA MÁS NEM, AKKOR KRUMPLI, MEG KUKORICA volt, ha elég szűken is. De akkor a jószágnak nemigen maradt.
Ez az ötlet passzol a cseléd, mezőgazdasági munkás-ipari munkásnyúzó Darányi Ignáci elképzelésekhez is . Ez az új Matolcsi féle NGM.-i terv neve.
Annyit NEM javultak a terméshozamok, hogy mindezt az éhenhaláshoz sok, megélni kevés, a hibridizációval egyre többe kerülő "kistermelést AJÁNLANI LEHETNE A 4-6-800 (!) össz négyzetméteres CSALÁDI HÁZAS TERÜLETEKEN IS. Nem más mint " parasztvakítás. Az ott megmaradó 100-200 négyzetméteren lehet pár gyümölcsfa, az alatt fű , meg virág, és esetleg párfajta régimódi fűszernövény, és levélpetrezselyem, és 10-12 tőkés szőlőlugas. talán 3-5 nm. csicsóka, ha van házinyúl...
Mindkét fiamat megtanítottam mindenre, amit apámtól én gyerekkoromban megtanultam. A fával bánni, szerszámot, szerszámnyelet készíteni, kapálni-kaszálni, kaszát kalapálni,- tehát ha kell, meg tudják csinálni, és jól mindazt ami a "kisparaszti lét"alapvető szükséglete. Nem volt egyszerű ! Nem volt könnyű ! DE pár éve voltunk a szülőfalumban a az egyik nővérem temetésén, és a fiaim voltak legjobban felháborodva, hogy a házak kétharmadánál nem volt más a nagy , majd fél hektáros telken, csak a tarack...de az hála a 48 AK. értékű talajnak, olyan derékig érő volt. Gazdagéknál' már füvesítve volt, és fűnyíró traktor állt a kertben... Ez olyan 3 ház... Az ófalu utcája 150 házas, és az egész utcában csak az unokahúgoméknál volt baromfi... DE ŐK HÁROM KERTET MŰVELNEK HOZZÁ !! És CSAK kukorica-majd felváltva búza,- mert a többinek lába kél.
A többségnem arra sincsen pénze, hogy vetőmagot vegyen!! És még az a legkevesebb... A község 2325 lélekszámú volt 3 éve. Mikor (1960) onnan elkerültem, akkor csak egy család volt, akire azt mondhatták, hogy "cigánymódra" él. Egyébként a vezetéknevük Nagy (!) volt nekik...
3 éve a lakosság 67 %-a volt olyan....És a "lerobbanás " a rendszerváltás utáni 3-10 évben volt csúcson. Azóta is folyamatosan és lassan romlik. Nem a romák (!) miatt csak, mert nem csak ők élnek "cigánymódra" .
Szomorú, hogy a porták gondozatlanok,- rossza házak állaga, hogy a községek elhanyagoltak, elhagyatottaknak látszanak, annak ellenére, hogy a legtöbb ház még lakott. DE akkora a munkanélküliség, és a pénztelenség, hogy iszonyú.
Abból ORSZÁGOS politikát, meg kampányt csinálni, hogy az emberek a portájukat gondozzák,-marhaság. Ez a helyi önkormányzatok feladata. Még a 70-80-as években is hivatalosan felszólította a Tanács azokat, akik elhanyagolták a portájukat, és a házuk előtt az utcát, és vízlevezető árkokat. NEM is volt annyi belvízprobléma. Most van nagyon rosszul értelmezett "személyiségi jog", és millió probléma, mert a közösséggel szembeni KÖTELEZETTSÉGEK elvesznek(tek) a dzsungelben...
A lehetőséget (!!) kellene megteremteni a kormánynak! Nem azt szajkózni, hogy mennyiből lehet megélni... Meg hogy termeld meg a kaját a portádon...Ez marhaság. Egy 5 fős családnak legalább 1 hektár (10 000nm. ) kellene ahhoz, hogy önellátó lehessen! Gyümölcs és zöldség terén ! Meg még sok egyéb eszköz ! És ha teljes önellátó, akkor még legalább 25 heki mellé... Mert a John Deere trakinak "kicsi" az egy hektár... A mostani "házikert meg max 2-3 kiló zöldborsó, meg saját füszernövény asztalra kerüléséhez elég..- hobbiból, és ki szabadlevegős tevékenység céljából.
És ezt nem látni sehol sem. Semmilyen szinten ! Egy-két Békés és SzSzatmár megyei önkormányzatnál helyi kezdeményezésre beindult valami, ahol az önkormányzati tulajdonban maradt számottevő földtulajdon. A kormány meg teremtsen mjndenhol lehetőséget ! A többit meg bízza rá a helyiekre. Meg esetleg az alapítványokra. Azok sem hülyék, és nem saját maguk ellenségei...
Mivel lesz jobb, hogy lesz"Vármegye", meg "Járás" ismét?
Orbán azt mondotta vala 2009-ben : MINDENRE TUDJUK A MEGOLDÁST !!
Akkor most miért titkolja???
Ráadásul ilyen sikeresen....Mert ez nem a megoldás, ami most látszik tőlük... mindig csak lejjeb-lejjebb....méglejjebb

Válasz

dr.Bakai Borbála üzente 12 éve

Egyet értek Hedrich úrral.
Az is hozzátartozik a kérdéskörhöz,hogy valaki azért művel kertet,hogy kiegészítse jövedelmét,mert ekkor hobbiból megteszi,mint tette a Kádár rendszerben is.Egyik évben bejött a másikban nem ,nagy baj nem történt a létét nem veszélyeztette,s lassan bele is jött.De,hogy ebből egy család megéljen?Az éhenhaláshoz sem sok.Röhejes.Ha jól olvastam 20-25 hektárra teszik azt a föld terület nagyságot,mely képes eltartani egy családot akkor,ha a gazdaság több lábon áll.A növénytermesztést állattenyésztés is kiegészíti,a megtermelt takarmányt feleteti helyben.
Azt gondolom az életrevaló embereket eddig sem kellett arra biztatni,hogy próbáljanak kiutat keresni a lehetőségeikkel eddig is éltek .
Egy nemzetgazdaságot ilyen alapokra rakni agyrém.

Válasz

Hedrich Ernö üzente 12 éve

Ha elolvasta volna a cikket,nem állítana ilyen zöldségeket,mert a cikk nem erről szól.Olvassa
el olyan figyelemmel,mint amilyen figyelem a kapáláshoz kell,hogy ne a haszonnövényt,hanem a gyomot irtsa kapálás közben.Szavaiból azt vettem ki,hogy nagyon haragszik a fiatalokra.

Válasz

Véghné Melinda üzente 12 éve

Felháborodtam a cikk stilusán, de bizonyára nem egyedül vagyok. Ilyen szemetet nem lenne szabad még közzé tenni sem. A gazdálkodás bizony 365 napból áll, és ez komoly tudást igényel, legjobb apáról fiúra és mellé tanulni a folyamatos változásokat. Egy egyetemmel megspékelni. Miért él még mindig a felfogásban, hogy az ország Budapestből áll, - sajnos az utóbbi 50- 60 év torz szüleménye ez is - miért nézik le ezt a munkát, és mondják " hülye paraszt, vidékiek " . A pesti proli mennyivel jobb, esetleg 8 általánossal ? már csak ugy csendben megjegyzem. Sokan kinjukban csak a másik lenézését, sértegetését tudják még most is elképzelni. A XXI. században, hát sajnálom, hogy itt élünk.Minden munkának megvan a szépsége, a doktorinak is, a szakmunkának is,de adjuk meg a mezőgazdaságból élőknek is. Nyilván kinek - kinek hajlama szerint ahogyan Borbála is irta ( ő inkább tanult ) Én sem abból élek, de vidéken. Aki nem úgy áll a dolgokhoz az élhet bárhol, még az USA- ában is. Mert ugye ott is vannak nyomorgók.De jó lenne délig feküdni, enni valamit aztán csavarogni egyet ,internettezni, vásárlásnál meg mindent a legolcsóbban megvenni, mert az a paraszt olyan drága hogy nem lehet kifizetni..Dolgozni meg ez sem jó, meg az sem jó, mert ehhez korán kell kelni, ott meg éjszakai müszakvan, vagy éppen zajos a gép, vagy netán büdös a munkahely.... Csak a szolgáltatás tetszik, mert ott villoghatok. Csak azt nem veszik észre, hogy Dunát lehet velük rekeszteni, nyilván nincs munka. A kiskert tevékenységhez is hozzáállás kell, mert igen sajnos vannak udvarok amik rendezettek lehetnének pedig fiatalok lakják.( az idősekről nem beszélek ) Itt szerintem bejön a nevelés hiánya is egy generáció felnött, ugy hogy egyrészt a vidéket lenézte, ( tisztelet a kivételnek ) másrészt aki meg a szemét dombon tetején mint a kakas jól érzi magát, az mind egy, hogy hol lakik, lehet Pesten is. Az hogy hol van és hol nincs munkahely az más téma, és csak sajnálni tudom azt az embertársamat akinek egyetlen szórakozása az internett, meg a tv.

Válasz

dr.Bakai Borbála üzente 12 éve

"A falusi emberek ma nagyáruházakban vásárolják meg azt az élelmiszert, amelyet egyébként a saját kertjükben is megtermelhetnek - mondta a miniszterelnök január 16-án, a Darányi Ignác Terv, a nemzeti vidékstratégia végrehajtási keretprogramjának bemutatóján."
Aki ilyet mond,vagy azt javasolja,hogy" igen bizony érdemes lenne visszatérni az önellátás mezőgazdaságot kihasználó módjára." az nem tudja mit beszél.A parasztokat sokan úgy ítélik meg,hogy olyan foglalkozás amihez mindenki ért,nem kíván szaktudást./Igaz újabban a pedagógus pálya is ilyen/ Gyerekkoromban hallottam "a parasztnak elég annyi tudás,ha esik az eső álljon az eresz alá."Ha csak annyit tudna bizony régen éhen vesztek volna az Orbán félék velem együtt.De sok mindent kell tudni ahhoz,hogy a magból termés legyen,kezdve azzal,hogy milyen földbe vessék,mikor,mikor,milyen növényápolási munkákat végezzenek stb.mert annyit én is tudok,hogy nem úgy nő mint a gaz-magától.
Volt már ilyen okos tojásunk Rákosi.Úgy látszik bölcs vezérünk előszeretettel vesz tőle ötleteket.Az ő idejében Nagykőrösön a szülő városomban legjobb földeken gyapotot kellett termelni,amit mint iskolásnak nekem is kellett szedni.Persze semmire sem volt jó az egész,nekem viszont fontos tanulságul szolgált:hozzáértés,szaktudás nélkül semmire sem lehet menni az életben.Sokkal többről van itt szó annál,mint hogy felcseréli e valaki a városi kényelmét.
Arról is meggyőződtem,hogy nem elég beleszületni a paraszti létbe,az alapokat az apától elsajátítani,ahhoz hogy boldoguljon és sikeres legyen speciális szakismeretekre kell szert tenni.Lehet,hogy ezt fogja szolgálni a szombati iskola?

Válasz